اخبار

اجزاء و مراحل آماده‌سازی اتصال اسپلیت‌تی بمنظور اجرای عملیات هات تپ

اسپلیت‌تی رایج‌ترین اتصال مورد استفاده برای انشعاب گیری گرم یا اصطلاحا اجرای عملیات هات‌تپ قلمداد می‌شود. این اتصال معمولاض بر حسب نیاز مشتری یا از طریق سنجش و ارزیابی نیاز مشتری طراحی و ساخت می‌شود. اجزای یک اتصال اسپلیت‌تی عبارتند از:

-         پدهای دو گانه که از دو طرف به لوله اصلی نصب می‌شوند و مثل کمربند حول آن را پوشش می‌دهند.

-         سدل اسپلیت‌تی که روی یکی از پدها جوش زده شده است و عملیات هات‌تپ از کانال آن انجام می‌شود. به عبارت دیگر دستگاه هات‌تپ با پیشروی از درون آن به لوله اصلی رسیده و فرایند برش انجام می‌گیرد.

-         فلنج که انواع متنوعی داشته و بر حسب فشار، سایز انشعاب و جنس لوله انتخاب می‌شود. این قطعه نیز روی سدل اسپلیت‌تی جوش زده می‌شود و محل اتصال ولو روی انشعاب محسوب می‌شود.

اما آماده سازی اتصال اسپلیت‌تی نیز مراحلی را شامل می‌شود که به ترتیب زیر انجام می‌گیرند:

- طراحی: بر اساس استانداردهای موجود در طراحی اتصالات و با دریافت اطلاعات خط لوله، داده‌های لازم برای طراحی مهندسی و نرم‌افزاری اسپلیت‌تی کسب می‌شوند. ضخامت لوله اصلی، فشار سیال، جنس لوله و قطر انشعاب اصلی‌ترین اطلاعات مورد نیاز برای طراحی می‌باشند. استانداردهای ASME نظیر ASME 31.1، ASME 31.3، ASME 31.8 و ANSI 13.3 و ANSI 13.4 معیارهای طراحی اسپلیت‌تی محسوب می‌شوند.

- ساخت اجزاء: ساخت اسپلیت‌تی شامل برش قطعات لوله و شکل دهی به آن ها طبق نقشه‌ی ترسیم شده است. در این مرحله پدهای دوگانه و سدل مطابق با سایز لوله اصلی و انشعاب به صورت جداگانه برش داده می‌شوند. در ساخت اجزاء از استانداردهای متعدد نظیر ASME sec VIII بهره برده می‌شود.

- جوشکاری اجزاء: مرحله بعد اتصال اجزاء ساخته شده از طریق جوش‌های الکترود و آرگون است. در این گام ابتدا قطعه سدل روی پد بالایی اسپلیت‌تی جوش داده می‌شود و سپس فلنج روی سدل جوشکاری می‌شود. تعداد پاس‌ها، میزان استفاده از جوشکاری الکترود یا آرگون و نوع الکترود مورد استفاده تابع استانداردهای جوشکاری قطعات خطوط لوله می‌باشد. از مهم‌ترین این استانداردها می‌توان ASME sec IX و API 1104 را نام برد.

- تست جوش و تست هیدرواستاتیک اسپلیت‌تی: بمنظور سنجش استحکام اسپلیت‌تی ساخته شده و حصول اطمینان از مقاومت آن در برابر فشار ناشی از عملیات هات‌تپ و فشار سیال خط لوله، تست جوش و تست هیدرواستاتیک انجام می‌گیرد. با استفاده از روش‌های متنوع تست جوشکاری، می‌توان کیفیت، همگنی و طول عمر خطوط و نواحی جوش را مورد ارزیابی قرار داد. تست هیدرواستاتیک نیز یکی از روش‌های رایج تست فشار می‌باشد. در این روش با تزریق مایع سیال به محفظه‌ی بسته شده‌ی مخازن و اتصالات و ایجاد فشار از این طریق، مقاومت اسپلیت‌تی در مقابل فشار وارد مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

در صورتی که تمامی مراحل فوق با موفقیت و بدون بروز ایراد به اتمام رسیدند، و پس از اخذ تأییدیه‌ی نهایی مشتری، می‌توان اتصال اسپلیت‌تی را روی خط لوله نصب کرد و مجموعه را جهت اجرای عملیات هات‌تپ آماده کرد.  

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 2351 دفعه
آخرین ویرایش در یکشنبه 6 تیر 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.