اخبار

آغاز مذاکرات برقی ایران- تونس؛ ایران در شمال آفریقا نیروگاه‌ می‌سازد

به‌ گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت‌چیان در حاشیه دیدار با «منجی مزروق» وزیر انرژی و معادن تونس در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این اولین بار است که وزیر انرژی و معادن تونس به ایران سفر کرده است، گفت: پس از بحث و گفت و گو، بررسی شناسایی توانمندی‌های دو طرف از ظرفیت و نیاز دو کشور مطلع شویم و بدانیم دو کشور چگونه می‌توانند در زمینه صنعت برق به یکدیگر کمک کنند.

وزیر نیرو با اعلام اینکه هم اکنون زمینه‌های گوناگونی برای همکاری وجود دارد، تصریح کرد: در فرصتی که وزیر انرژی تونس در ایران حضور دارند از برخی شرکت‌های ایرانی بازدید خواهند کرد و با مدیران قابل توجهی از شرکت‌های داخلی ملاقات و مذاکره خواهند داشت.

این عضو کابینه دولت با اشاره معرفی توانمندی‌ها و امکانات شرکت‌های داخلی به تونسی‌ها، اظهار داشت: اگر به توافق رسیدیم که روش‌های همکاری به چه صورتی باشد، این اولین گامی است که برداشته می‌شود و امیدواریم که این دیدار ارتباطات تجاری و اقتصادی دو کشور را در زمینه صنعت برق تسهیل کند.

این مقام مسئول افزود: شرکت‌های ایرانی آماده هستند تا در زمینه بازسازی نیروگاه‌های تونس و همچنین تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر، نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و صدور خدمات فنی و مهندسی با این کشور همکاری کنند.

«منجی مزروق» وزیر انرژی و معادن تونس هم در این دیدار با بیان اینکه از پیشرفت و توسعه‌ای که در ایران در زمینه برق و تولید برق انجام گرفته مطلع هستیم و دیدارهای برنامه‌ریزی شده‌ای داریم که برای همکاری در این زمینه همکاری‌ها گسترش یابد، گفت: تونس نیازمند این است تا سالانه تولید برق خود را افزایش دهد و این موضوع می‌تواند به تحکیم روابط اقتصادی بین دو کشور در خصوص همکاری شرکت‌های ایرانی با تونس بیفزاید.

این مقام دولت تونس با استقبال از برنامه‌های ایران در زمینه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر، تاکید کرد: در چشم‌انداز سال ۲۰۳۰ میلادی قرار است ۳۰ درصد انرژی‌های تولیدی تونس از انرژی‌های تجدیدپذیر همچون انرژی‌های بادی باشد که راه‌های همکاری در این زمینه بررسی شده و با توجه به تجربه ایران و کیفیت نیروگاه‌های ایرانی در زمینه تولید برق و اینکه این کیفیت در سطح جهانی است امیدواریم از تجربیات شرکت‌های ایرانی استفاده کنیم.

وزیر انرژی و معادن تونس یادآور شد: در این دیدار زمینه‌های همکاری دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و از آنجا که در تونس نیازهای برقی به‌صورت روزافزون است، برای تولید برق نیازمند همکاری شرکت‌های ایرانی هستیم.

وی با بیان اینکه نیروگاه‌های ایرانی و تجهیزات فنی و مهندسی ایران از کیفیت بالایی برخوردار هستند که می‌تواند در این زمینه کمک مناسبی برای تونس باشد، خاطرنشان کرد: تونس آماده توسعه همکاری‌های دو جانبه با ایران در صنایع برق و انرژی است.

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3202 دفعه
آخرین ویرایش در یکشنبه 26 اردیبهشت 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.