اخبار

افتتاح کوچک‌ترین پتروشیمی دولت دهم توسط رئیس دولت یازدهم

به گزارش خبرنگار مهر، با آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران سالانه حدود ۶۰ میلیون تن بود و همزمان با انتصاب مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی توسط وزیر نفت دولت یاردهم، بیژن زنگنه وزیر نفت وعده داده بود که دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی تا پایان دولت یازدهم به وقوع می پیوندد.

بیژن زنگنه وزیر نفت شهریور ماه ۱۳۹۲ در مراسم معارفه مدیر عامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با نقد عملکرد دولت نهم و دهم در توسعه صنعت پتروشیمی، تاکید کرده بود: تا پایان فعالیت دولت یازدهم ارزش تولید محصولات پتروشیمی ایران با وقوع دومین جهش توسعه ای به ۴۰ میلیارد دلار در سال افزایش می یابد.

بر این اساس قرار بود با بهره برداری و تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعت پتروشیمی، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران به بیش از ۱۰۰ میلیون تن در سال افزایش یابد اما با گذشت نزدیک به سه سال ظرفیت تولید فعلی محصولات پتروشیمی ایران از مرز ۶۲ میلیون تن در سال فراتر نرفته است.

از سوی دیگر همزمان با سفر استانی رئیس جمهور به استان آذربایجان غربی، یکی از کوچک‌ترین طرح‌های تولید پتروشیمی ایران با ظرفیت حدود ۵۰ هزار تن در سال توسط رئیس جمهور افتتاح شده است.

از این رو طرح تولید اسید سولفوریک پتروشیمی ارومیه تنها با ۵۰ هزار تن ظرفیت تولید سالانه و سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد تومانی بعد از ظهر روز گذشته توسط رئیس جمهور افتتاح شده است.

این در حالی است که دستکم در طول ۲۰ سال گذشته همواره طرح‌های با ظرفیت بیش از ۳۰۰ هزار تن تولید محصولات توسط روسای جمهور وقت افتتاح رسمی شده و طرح تولید اسید سولفوریک پتروشیمی ارومیه اولین طرحی بوده که با چنین ظرفیتی توسط بالاترین مقام دولت افتتاح رسمی می‌شود.

نکته قابل توجه آنکه در زمان افتتاح طرح جدید پتروشیمی ارومیه حتی بیژن زنگنه وزیر نفت ایران هم حضور نداشته و با حضور معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و برخی از مدیران صنعت پتروشیمی این پروژه به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شده است.

از سوی دیگر در حالی این طرح پتروشیمی توسط رئیس دولت یازدهم افتتاح رسمی شده که تمامی مراحل طراحی، ساخت و تکمیل این طرح کوچک در دولت دهم انجام شده بود و با پیشرفت بالا برای بهره برداری تحویل دولت یازدهم شده است.

یکی از نکات جالب توجه دیگر طرح اسید سولفوریک پتروشیمی ارومیه آن است که این طرح مقیاس کوچک از یکسال گذشته تاکنون در مدار بهره برداری قرار داشته و برنامه ریزی شده بود که این واحد کوچک پتروشیمی با سفر استانی رئیس جمهور افتتاح شود.

علی محمد بساق‌زاده مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی خرداد ماه سال گذشته در گفتگو با سایت رسمی وزارت نفت از راه اندازی و بهره برداری این طرح پتروشیمی خبر داده بود.

به گزارش مهر، براساس اهداف چشم انداز توسعه صنعت پتروشیمی قرار است ظرفیت تولید محصولات با عبور از مرز یکصد میلیون تن عبور کند و ایران از عربستان سعودی در تولید محصولات پتروشیمی سبقت بگیرد.


اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3616 دفعه
آخرین ویرایش در سه شنبه 11 خرداد 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.