اخبار

عزیمت نفتکش های ایرانی به اروپا در هفته های آتی

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رامین رجایی» رئیس منطقه عملیاتی بندرعباس شرکت ملی نفتکش ایران در حاشیه بازدید خبرنگاران از ناوگان نفتکش ایران در بندرعباس، به تاثیر رفع تحریم ها اشاره کرد و گفت: پس از رفع تحریمها نفتکشهای ایرانی به مقاصد جدید تردد کردند به گونهای که نخستین محموله نفتی توسط نفتکشهای ایرانی در پساتحریم به قاره آفریقا صادر شد.
رجایی ادامه داد: انتظار داریم در آینده نزدیک نیز نخستین کشتی نفتکش ایران پس از رفع تحریم ها عازم بنادر اروپا شود.
رئیس منطقه عملیاتی بندرعباس شرکت ملی نفتکش ایران همچنین به مشارکت با اروپایی برای تامین برخی تجهیزات ناوگان نفتکش اشاره کرد وگفت: تاکنون با شرکتها و موسسه های معتبر خارجی برای ردهبندی و کلاس کشتی ها، انتقال تکنولوژی و همچنین تجهیزات، مذاکراتی انجام شده است.
وی با بیان اینکه ایران با داشتن ناوگانی با ظرفیتی بیش از 15 میلیون تن، مالک بزرگترین ناوگان نفتکش دنیاست، گفت: وجود ناوگان بزرگ نفتکش‌های ایرانی سبب شد که در دوران تحریم، کشورمان قدرت مانور داشته و در مقابل تحریمها مقاومت کند و از شدت تحریمها علیه صنعت نفت ایران کاسته شود.
رجایی در بخش دیگری از سخنان خود به تامین خوراک مورد نیاز پالایشگاه بندرعباس از پایانه نفتی خارگ اشاره کرد و گفت: نفتکشهای ایرانی به طور مرتب نفت خام مورد نیاز پالایشگاه بندرعباس را از پایانه خارگ بارگیری و در بندرعباس، تخلیه میکنند.
رئیس منطقه عملیاتی بندرعباس شرکت ملی نفتکش ایران با بیان اینکه منطقه عملیاتی بندرعباس، مسئولیت فعالیت ناوگان شرکت ملی نفتکش در جزایر استان هرمزگان، جزیره لارک، تنگه هرمز و بخشی از استان سیستان و بلوچستان را عهده دار است، افزود: میزان تردد ماهانه کشتیهای شرکت ملی نفتکش در این منطقه بطور متوسط ٣٥ فروند در ماه است.
رجایی با بیان اینکه عمق (آبخور) اسکله های بندرعباس 13.5 متر است، اضافه کرد: نفتکشهای غول پیکر (VLCC ) امکان ورود به بنادر این منطقه را ندارند و در نتیجه از نفتکشهای افرامکس با آبخور متناسب با این بنادر، استفاده می شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون سه فروند کشتی نفتکش در اجاره پالایشگاه بندرعباس قرار دارد که نفت خام مورد نیاز را به عنوان خوراک این پالایشگاه از پایانه خارگ دریافت میکند و همچنین فراوردههای تولیدی مانند گازوئیل و نفت کوره از اسکله های بندر شهید رجایی صادر می شود.
رئیس منطقه عملیاتی بندرعباس شرکت ملی نفتکش ایران، درباره حملات دزدان دریایی نیز گفت: تاکنون هیچ یک از نفتکش های ایران، گرفتار دزدان دریایی نشده است.
وی افزود: البته در دوسال گذشته و با اجرای تمهیدات بین المللی و داخلی، از حجم حملات دزدان دریایی کاسته شده است
به گزارش ایرنا، با توجه به رفع کامل تحریم بیمه ای نفتکش های ایران و آزاد شدن تردد آنها به همه بنادر جهان، شرکت های بین المللی از همکاری با ایران استقبال کرده اند
شرکت های بین المللی بیمه ای در دوران تحریم از بیمه نفتکش های ایرانی خودداری میکردند و در نتیجه این نفتکش ها قادر به تردد در همه بنادر جهان نبودند.
با توجه به ریسک بالای حمل محموله های نفتی، بنادر بسیاری از کشورها به شرطی اجازه تردد به نفتکش ها را می دهند که تحت پوشش بیمه های معتبر بین المللی قرار داشته باشند، بر این اساس به دلیل تحت پوشش قرار نگرفتن بیمه های بین المللی، حضور نفتکش های ایرانی در بسیاری از بنادر جهان از جمله اروپا با مانع مواجه شده بود.
با اجرایی شدن برجام در دی ماه پارسال، تحریمهای صنعت نفت و نفتکش ایران رفع شد، اما مذاکره با شرکت های بین المللی بیمه ای برای از سرگیری پوشش بیمه ای برای ایران، روندی زمانبر بود که پس از مذاکرات طولانی حاصل شد.
پیش از این، علی اکبر صفایی در گفت وگو ایرنا درباره رفع تحریم های بیمه ای نفتکش های ایرانی، گفته بود: با توجه به حل و فصل قطعی مشکل بیمه ای، نفتکش های ایرانی تحت پوشش بیمه های بین المللی قرار گرفته و می توانند در همه بنادر پهلوگیری کنند.
وی اضافه کرده بود: بر این اساس، دیگر برای نفتکش هایی که مالکیت ایرانی دارند و نیز نفتکش هایی که وارد بنادر ایران می شوند، هیچ مشکل بیمه ای وجود نخواهد داشت.

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3802 دفعه
آخرین ویرایش در دوشنبه 3 خرداد 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.