اخبار

سکوی فاز ٢١ پارس جنوبی هفته آینده بارگیری می شود

 • علیرضا عبادی، سرپرست فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به انجام فعالیتهای تکمیلی حفاری ١١ حلقه چاه فاز ٢١ ، اظهارکرد: براساس برنامه ریزی انجام شده عملیات بارگیری سکوی فاز ٢١ با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب از یارد خرمشهر هفته آینده شروع می شود.

  وی با بیان این که حفاری ١١ حلقه چاه این فاز نیز مدتی قبل به پایان رسیده بود و اکنون در مرحله انجام فعالیتهای تکمیلی چاههاست، گفت: براین اساس قبل از این که سکو به موقعیت خود در خلیج فارس برسد، دکلها از موقعیت خود جابجا می شوند.

  سرپرست فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی گفت: با توجه به این که هفته آینده عملیات بارگیری سکوی فاز ٢١ شروع می شود،  نیمه دوم تیرماه شناور به سمت دریا حرکت کرده و قبل از پایان تیرماه، سکو در موقعیت خود نصب می شود. 

  به گزارش شانا، دیروز‌ ( شنبه، ٢٩ خردادماه) عملیات بارگیری سکوی ١٩A‌ فاز ١٩ با ظرفیت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب از یاردخرمشهر انجام شد و اکنون و به فاصله یک هفته،  دومین سکوی پارس جنوبی، سکوی فاز ٢١ با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب در آستانه بارگیری قرار دارد.

  علی اکبر شعبانپور، مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس چندی پیش سال ٩٥ را سال پنج فازی پارس جنوبی اعلام کرده بود، زیرا پنج فاز استاندارد ( فاز ١٩ معادل ٢ فاز استاندارد، فازهای ٢٠ و ٢١ و بخشی از فازهای ١٧و ١٨ ) در طول یک سال که در تاریخ صنعت نفت بی سابقه خواهد بود،  به صورت رسمی افتتاح می شوند.

  برداشت حداکثری از میدان گازی پارس جنوبی و کاهش فاصله ایران با قطر در برداشت از این میدان مشترک یکی از مهمترین اولویتهای وزارت نفت در دولت یازدهم است که طی سه سال اخیر با افتتاح کامل فازهای ١٢، ١٥ و ١٦ و نیز بخشی از فازهای ١٧ و ١٨ سبب افزایش ظرفیت برداشت ایران از این میدان مشترک گازی شده است.

  به این ترتیب، تولید گاز غنی از میدان گازی پارس جنوبی در دولت یازدهم با افزایش ١٦٩,١میلیون مترمکعبی در روز از ٢٣٥.٥ میلیون مترمکعب در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم به ٤٠٤.٦ میلیون مترمکعب در روز در اسفندماه سال ٩٤ رسیده است. ضمن این که تولید میعانات گازی در میدان مشترک پارس جنوبی پارسال ( ٩٤) به ١٢٠ میلیون بشکه رسید که نسبت به تولید ١٠٤ میلیون بشکه‌ای در سال ٩٣، از رشد ١٥ درصدی برخوردار بوده است. 


اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3362 دفعه
آخرین ویرایش در یکشنبه 30 خرداد 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.