اخبار

پیشنهاد توسعه لایه نفتی پارس جنوبی و پارس شمالی به سرمایه گذاران


 • در حضور نمایندگان بیش از ١٣٠ شرکت خارجی، شرکت نفت و گاز پارس چهار میدان پارس شمالی، گلشن، فردوس و لایه نفتی پارس جنوبی را به سرمایه گذاران خارجی پیشنهاد داد.
 • به گزارش خبرنگار شانا، احسان محمدی، رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس بعدازظهر امروز(یکشنبه، هشتم آذرماه) در نشست معرفی طرحهای دریایی با اشاره به این که این شرکت هم اکنون ٤٠٠ میلیون مترمکعب گاز تولید می کند، افزود: درآینده نزیک میزان تولید گاز این شرکت به بیش از ٨٠٠ میلیوت مترمکعب می رسد که عددی خیره کننده است.

  وی با بیان این که برای تولید این میزان گاز و پروژه های اجرا شده  ٦٤ میلیارد دلار هزینه شده است، افزود: چهار میدان تحت اختیار این شرکت یعنی  پارس شمالی، گلشن، فردوس و لایه نفتی پارس جنوبی در این کنفرانس به سرمایه گذاران خارجی معرفی می شوند.

  محمدی لایه نفتی پارس جنوبی را به عنوان نخستین پروژه این شرکت به سرمایه گذاران خارجی معرفی کرد و درباره جزئیات آن گفت: لایه نفتی پارس جنوبی یک میدان مشترک با قطر است که در موقعیت میدان عظیم پارس جنوبی و در مرکز خلیج فارس و در فاصله  ١٣٠کیلومتری سواحل ایران واقع شده است.

  رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به این که این میدان عمدتا از مخازن کربناته تشکیل شده که امتداد آن در جنوب به الشاهین قطر منتهی می شود، افزود: براساس اطلاعات حاصل شده از چهار حلقه چاه توصیفی که تاکنون حفر شده ، چهار ناحیه اثبات شده از لحاظ تولید نفت به نام A١، A٢ وb  و C کشف شده است.

  به گفته محمدی، مجموع نفت درجای این میدان یک میلیارد و ٥٠٠  تا چهار میلیارد بشکه  در سه سازند مدود، دالیان بالایی و دالیان پایینی با API حدود ٢١ تخمین زده شد.

  وی به توسعه A٢  اشاره کرد و با بیان این که این ناحیه  با حفر هفت حلقه چاه و برنامه تولید روزانه ٣٥ هزار بشکه نفت آماده بهره برداری است، افزود: نفت تولیدی این ناحیه قرار است از طریق شناور FPSO که در فاصله نزدیکی به تاسیسات سرچاهی و در مجاورت سکوی تولیدی پهلو خواهد گرفت،  مورد استحصال قرار گیرد.

  رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس مرحله دوم توسعه را که برای ارائه در این کنفرانس در نظر گرفته شده است برنامه توصیف و ارزیابی دقیق تر ناحیه های  A١  و B  و C  و توسعه این ناحیه ها با هدف تحقق تولید پیش بینی شده ٣٠ هزار بشکه عنوان و اظهار کرد: با در نظر گرفتن وزن مخصوص نفت پیشنهاد می شود انجام فعالیت IOR , EOR  در این میدان از همان ابتدای فرآیند توسعه در دستور کار قرار گیرد.

  پایان عمر تاسیسات پارس شمالی

  وی در ادامه به تشریح ویژگیهای میدان پارس شمالی پرداخت و با بیان این که این میدان نسبتا بزرگ و مستقل در نزدیکی سواحل جنوبی ودر ١٢٠ کیلومتری بندر بوشهر قرار دارد، یادآور شد: در طول ٤٥ سال گذشته، ١٧ چاه با هدف تولید و توصیف از این میدان حفر شده اما تولید از میدان تاکنون محقق نشده است.

  محمدی به عمر بالایی تاسیسات این میدان اشاره و با بیان این که قبل از انجام هر اقدامی باید تاسیسات  این میدان جمع آوری شود، خاطر نشان کرد: گاز ترش این میدان در دو مخزن کربناته متشکل از سازندهای کنگان و دالان بالایی (مخزن بالایی)  و سازند دالان پایینی (مخزن پایینی ) با میزان گاز درجای ٥٧ تریلیون فوت مکعب گاز ذخیره شده است.

  رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به این که بر اساس طرح توسعه پیشنهادی موجود برای این میدان، تولید ١٠٠ میلیون متر مکعب گاز در نظر گرفته شده است، گفت: تعداد چاههای پیش بینی شده برای توسعه این میدان ٤٦ حلقه چاه از ٤ سکوی تولیدی خواهد بود.

  به گفته وی، نحوه استفاده از محصولات نهایی این میدان باید ابتدا از سوی سرمایه گذار پیشنهاد و به تایید شرکت ملی نفت ایران برسد.

  محمدی در ادامه به تشریح میدانهای گلشن و فردوس پرداخت و با بیان این که بر اساس مطالعات اولیه سناریو پیشنهادی برای تولید از این دو میدان به صورت مشترک و با هدف تولید روزانه ٧٠ میلیون مترمکعب گاز در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: در فرآیند توسعه این میدان نیز برنامه ریزی این است که نحوه استفاده از تولید نهایی باید از سوی سرمایه گذار پیشنهاد و مورد تایید شرکت ملی نفت ایران قرار گیرد.

  رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس در ادامه به میدان گلشن اشاره کرد و با بیان این که این میدان در مرکز خلیج فارس و در فاصله ١٨٠ کیلومتری بندر بوشهر قرار گرفته است، گفت:  بر اساس اطلاعات به دست آمده از ٥ حلقه چاه  اکتشافی – توصیفی حفر شده در این میدان، گاز ترش با نسبت میعانات به گاز، حدود ٧ تا ١٠ بشکه به ازای هر میلیون  فوت مکعب گاز در سه مخزن ذخیره شده است.

  وی میزان گاز درجای میدان گلشن را حدود ٢٢,٥ تریلیون فوت مکعب عنوان کرد و گفت:  براساس برنامه پیشنهادی،  تولید اولیه برای این میدان روزانه ٥٥ میلیون مترمکعب از طریق ٢٢ حلقه چاه و از دو سکوی تولیدی در نظر گرفته شده  است.

  رئیس مهندسی مخازن شرکت نفت و گاز پارس درخصوص میدان فردوس هم گفت: این میدان مستقل در مرکز خلیج فارس قرار دارد؛ یک حلقه چاه توصیفی در این میدان حفر شده  و دو مخزن اثبات شده دارد.

  محمدی با بیان این که حجم ذخیره گاز این میدان حدود ٩ تریلیون فوت مکعب است، اظهار کرد: براساس برنامه پیشنهادی اولیه تولید روزانه ١٥ میلیون مترمکعب گاز از ١٣ حلقه چاه  و یک سکوی تولیدی از این میدان در نظر گرفته شده است.

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3395 دفعه
آخرین ویرایش در دوشنبه 9 آذر 1394

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.