اخبار

هات تپ و عملیات خط لوله گرم

عملیات گرم خطوط لوله به صورت تای این یا آن چه اصطلاحاً هات تپ خوانده می شود از فرایندهایی است که بسیاری از واجدهای صنعتی خصوصاً شرکت های نفت و گازی با وجود نیاز مکرر بدان ها چندان دانشی در زمینه اجرا و عملیاتی کردن شان ندارند. هات تپ در زمانی انجام می شود که خطوط لوله می بایست به فعالیت جاری خود یعنی انتقال جریان سیال ادامه دهند. به همین دلیل دارای ماهیت ویژه و خصیصه هایی است که آن را تبدیل به یک فرایند چند متغیره و دشوار روی خطوط لوله و مخازن می گرداند. شرکت پیشگام صنعت ابزار با توجه به سوابقی که توانسته است طی سالیان طولانی فعالیت های بازرگانی و خدماتی در زمینه هات تپ انجام دهد، امروز یکی از بزرگ ترین پیمانکاران اجرایی انشعاب گیری گرم یا هات تپ به حساب می آید. عملیات های پرشمار ما روی خطوط لوله مختلف و در شرایط کاری و محیطی متنوع انجام شده است و از همین رو ما آمادگی کامل داریم که با دریافت شرایط مشترسیان گرامی و تطبیق فرانیدها با نیارهای ایشان، خدمات خود را به بهترین شکل تحویل این مشتریان دهیم.

شرکت پیشگام صنعت ابزار علاوه بر تأمین مواد، اتصالات و دستگاه‌ها، در زمینه تهیه ابزار مورد نیاز برای انجام فرایند هات تپ و انسداد دارای تجربه می‌باشد. ما برای تسهیل و رساندن منابع مورد نیاز به محل عملیات شما تجهیزات هات تپ و انسداد خود را در شبکه گسترده‌ای از مکان‌ها مستقر کرده‌ایم. به همین دلیل ما تجهیزات و کارگاه های خود را در نقاط مختلف کشور پراکنده کرده ایم تا با صرفه جویی در زمان بتوانیم سریع ترین خدمات را به شما ارائه دهیم. در محل هایی که فاقد کارگاه هستیم نیز می توانیم با ارسال کارگاه های مجهز سیار خدمات خود را به شکل احسن تحویل مشتریان گرامی دهیم. همچنین جهت تحقق حداکثر میزان رضایت مشتری تمام مراحل طراحی، ساخت، بازسازی و فروش اتصالات، تجهیزات و مواد را در محل انجام پروژه ارائه می‌شود

پیشگام صنعت ابزار علاوه بر انجام عملیات های هات تپ  به شیوه‌ی سنتی، توانایی انجام عملیات‌های متنوعی از جمله هات تپ آفست، خم و زاویه دار را نیز داراست. کاربر می‌تواند روی خطوط لوله با ترکیبات مواد گوناگون عملیات هات تپ انجام دهد. با توهج به شرایط ویژه ای که این گونه عملیات های انشعاب گرم هات تپ دارند تجهیزات و اتصالات این عملیات ها نیز شرایط ساخت و نصب ویژه ای را می طلبند که شرکت پیشگام صنعت ابزار بر حسب دانش و تجربه بالای خود آن ها را در محل سایت و تحت نظارت مستقیم ناظرین کارفرما ساخته و تحویل می دهد. بنابراین مشتریان می توانند بابت استفاده از خدمات این شرکت نهایت بهره را ببرند.

انجام انواع اقسام عملیات‌های انسداد خطوط لوله دیگر قابلیت شرکت پیشگام صنعت ابزار است. هنگام نیاز به توقف‌های کوتاه، ما دارای ابزارهای جداسازی خود مهار کننده همچون یک ابزار اضطراری ایمنی هستیم که مانع ترشح محتویات احتراق‌آور لوله به خط می‌شود

تکنیسین‌های مجرب ما آموزش‌های لازم برای انجام خدمات هات تپ، انسداد و سایر خدمات را دیده‌اند. تمامی تکنیسن‌های ما به لحاظ ذهنی مطمئن، آموزش دیده در حوزه‌های خطوط لوله، و بقاء در آب بوده و صلاحیت خود را از مراکزی که آموزش‌های تخصصی را در این زمینه ها می دهند کسب کرده اند.

 

جنس لوله‌هایی که هات تپ بر روی آن‌ها مقدور است:

-       فولاد کربنی

-       فولاد ضد زنگ

-       آهن چدنی و نشکن

-       نیکل

-       آلیاژهای ویژه و غیر معمول exotic

-       Pvc ها

-       پلی اتیلن

-       لوله بتنی- سیلندری پیش‌تنیده

-       لوله بتنی تقویت شده

 

البته انجام عملیات روی برخی از این قسم خطوط لوله مهارت و دانش خاص خود را می طلبد که ممکن است بسیاری از مجریان از عهده آن برنیایند. خصوصاً آن که جوشکاری روی برخی از این خطوط لوله ناممکن است و می بایست برای انشعاب گرم از اتصالات مکانیکی استفاده کرد. فرایند ساخت اتصالات مکانیکی به طوری که تماماً آب بندی و فاثقد نشتی باشند خود نیاز به دانش کافی می باشد.

شرکت پیشگام صنعت ابزار همچنین ارائه دهنده خدمات دیگر گرم خطوط لوله نظیر استاپل نیز می باشد. ما در زمینه انسداد دارای قابلیت‌های زیر هستیم:

-       از سایز 5/0 تا 48 اینچ

-       عملیات تا فشار psi3500

-       عملیات تا دمای 470 درجه سانتیگراد

انسداد خط لوله به لحاظ ماهیت کار دارای انواع زیر است:

-       سر محور

-       سر تاشو

-       انسداد خطوط مستقیم

-       انسداد کیسه‌ای


هات تپ - عملیات هات تپ - پیشگام صنعت ابزار

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 2700 دفعه
آخرین ویرایش در شنبه 27 تیر 1394

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.