اخبار

ایران به قطب تامین سوخت کشتی های عبوری درمنطقه تبدیل می شود

به گزارش ایرنا، ایران از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مجاورت خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد و سهولت دسترسی به آبهای آزاد و عبور تعداد بسیار زیادی از کشتی های نفتکش و تجاری از تنگه هرمز، موقعیتی بسیار استثنایی برای ایران در حوزه بانکرینگ رقم زده است.
ایران اکنون 20 درصد از سهم بانکرینگ خلیج فارس را در اختیار دارد و به دنبال افزایش سهم و پیشی گرفتن از امارات در صنعت بانکرینگ است. درواقع، بندر فجیره امارات، تنها رقیب جدی در بازار خلیج فارس برای کشورمان به شمار می رود.
فجیره یکی از بنادر و شیخ نشین های هفت گانه امارات متحده عربی است که در زمینه بانکرینگ سرمایه گذاری زیادی کرده و در سال 2010 میلادی، بیش از 12 هزار فروند کشتی عبوری از تنگه هرمز، برای سوخت گیری به بندر فجیره، که 40 مایل با مسیر تردد کشتی ها فاصله دارد، رفتند.
دوران تحریم، کشتی ها و نفتکش ها مجاز به تجارت دریایی با ایران نبودند و درنتیجه نمی توانستند که از ایران سوخت و سایر خدمات بانکرینگ را دریافت کنند.
سال های گذشته، حتی نفت کش هایی که نفت خام ایران را در بنادر کشورمان بارگیری می کردند، برای دریافت سوخت مورد نیاز خود به بندر فجیره می رفتند.
اجرایی شدن برجام و رفع تحریم ها، این امکان را فراهم ساخت که ایران برنامه ای را برای افزایش سهم خود در بانکرینگ تعریف کرده که بر اساس آن، جزیره قشم به دلیل موقعیت استراتژیک به عنوان قطب بانکرینگ خاورمیانه فعالیت خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه وزیر نفت برای تسریع در روند توسعه صنعت بانکرینگ، دیروز (سه شنبه)، شیوه نامه طرح جامع خدمات سوخت رسانی به کشتی ها (بانکرینگ) را در آبهای مرزی ایران در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر ابلاغ کرد.
برپایه این شیوه نامه، وزارت نفت سیاست های کلی را با توجه به تراز تولید و مصرف سوخت کشور، مقادیر صادراتی نفت کوره و گازوییل مشخص ساخته و امور بین الملل نسبت به تخصیص محموله ها به صادرات و بانکر با اولویت بانکرینگ اقدام می نماید.
همچنین برابر این شیوه نامه درباره حوزه فعالیت این طرح آمده است، همه جزایر و بنادر کشور در جنوب و شمال را دربر می گیرد و با توجه به مزیت نسبی و موقعیت جغرافیایی جزیره قشم، این جزیره به عنوان قطب خدمات بانکرینگ کشور تعیین می شود.
بر اساس این طرح، همه جزایر و بنادر در جنوب و شمال کشور می توانند در این صنعت فعالیت کنند.

 

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3886 دفعه
آخرین ویرایش در چهارشنبه 2 تیر 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.