اخبار

لاوروف: روسیه از عراق در برابر ترکیه حمایت می‌کند

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در گفت و گوی تلفنی با «ابراهیم جعفری» همتای عراقی خود گفت : از این کشور برابر تعرض نیروهای ترکیه به شمال عراق حمایت کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، جعفری روز شنبه در این گفت و گوی تلفنی لاوروف را از اوضاع مربوط به تعرض نیروهای ترکیه به شمال عراق و درخواست بغداد از شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به این مساله مطلع کرد.

وزیر خارجه روسیه بر موضع مسکو در حمایت از حق حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و اقداماتی که بغداد مطابق معیارهای بین المللی و منشور سازمان ملل انجام می دهد، تاکید کرد.

وزیران خارجه روسیه و عراق سپس درباره مساله سوریه و روند حل و فصل بحران در این کشور گفت و گو و تبادل نظر کردند.

دو طرف ادامه تلاش های گروهی در چارچوب گروه بین المللی حامیان سوریه (شرکت کنندگان در دو نشست بین المللی وین) و مشارکت تمام اعضای این گروه به عنوان ساز و کار موثر برای مساعدت خارجی به آغاز روند مذاکرات پایدار میان دولت سوریه و معارضان سوری را مطابق بیانیه سی ام ماه ژوئن سال 2012 ژنو را خواستار شدند.

ترکیه جمعه گذشته 1200 نظامی را همراه 15 تانک و چند زره پوش نزدیک موصل در منطقه «بعشیقه» مستقر کرد که با محکومیت دولت عراق مواجه شد.

روسیه به این اقدام غیرقانونی آنکارا واکنش شدید نشان داد و «ویتالی چورکین» نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل ؛ به ترکیه نسبت به عواقب تعرض نیروهای نظامی این کشور هشدار داد.

«چورکین» روز چهارشنبه پس از یک نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره استقرار نیروهای ترکیه در شمال عراق به خبرنگاران گفت: امیدواریم ترکیه در سوریه اقدام هایی شبیه استقرار نیروهای خود در عراق انجام ندهد و مسئولان این کشور درمورد عواقب این گونه اقدام های خود خوب فکر کنند.

براساس اطلاعات ایتارتاس، چورکین اقدام های آنکارا را غیرمعقولانه خواند و ابراز امیدواری کرد؛ واکنش اعضای شورای امنیت باعث شود مسئولان ترکیه از طرح های نظامی خود در مورد کشورهای همسایه صرف نظر کنند.

نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل همچنین به نگرانی دبیرکل سازمان ملل و برخی اعضای شورای امنیت در نشست غیرعلنی این شورا اشاره کرد و گفت: امیدواریم آنکارا وضعیت پیش آمده در عراق را به گونه ای حل و فصل و رضایت بغداد را جلب کند.

وی خاطرنشان کرد : اقدامات ترکیه در عراق برای آمریکا هم غیرمنتظره بوده است هرچند واشنگتن از انتقاد از متحد خود در منطقه خودداری می کند. 

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3932 دفعه
آخرین ویرایش در یکشنبه 22 آذر 1394

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.