اخبار

رشد 97 درصدی تامین تجهیزات پالایشگاهی پارس جنوبی از سازندگان داخلی

به گزارش ایرنا، روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی روز یکشنبه به نقل از احمد گوجانی تاشاری افزود: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری برای تقویت سازندگان داخلی وهمسویی کامل با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مجتمع گاز پارس جنوبی اقدامات موثر درمسیر بومی سازی دانش فنی تجهیزات و قطعات با هدف تامین نیاز‌های پالایشگاهی و توانمند‌سازی سازندگان داخلی انجام داده و به صرفه‌جویی بسیار خوبی دست یافته است.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با سازندگان داخلی ادامه داد: با تشکیل جلسات متعدد در کمیته‌ تخصصی مکانیک برای راهبری پروژه‌های تامین اقلام و تجهیزات مکانیکی مورد نیاز و اخذ مصوبه از شورای خودکفایی، موفق شدیم برای انجام مهندسی معکوس و بومی‌سازی تمامی پمپ‌های رفت و برگشتی، تفاهم‌نامه‌ای را بین شرکت هسا و مجتمع ثبت کنیم.
گوجانی تاشاری، به تفاهم‌نامه‌ ساخت پمپ رفت و برگشتی در سال 94 اشاره کرد و گفت: عملیات ساخت و مراحل تست میدانی پمپ رفت و برگشتی گلایکول با موفقیت انجام شد و در ادامه این تفاهم‌نامه، مقاوله‌نامه‌ای برای ساخت یک نمونه از پمپ‌های رفت و برگشتی مجتمع در نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز به امضای مدیران عامل دو شرکت رسید.
وی بیان کرد: در حوزه‌ شیرآلات با بررسی‌های انجام شده و مراحل شناسایی، تجمیع، تنوع‌ زدایی و نیاز‌سنجی انواع شیرآلات پروانه‌ای و اکچیتورهای موجود در پالایشگاهها، یکپارچه‌سازی اسناد فنی موجود و شناسایی مدل‌های مشابه هر تجهیز در دستور کار قرار داشته است که با اقدامات انجام شده، قرارداد ساخت انواع شیر‌های پروانه‌ای و اکچیتورها با شرکتهای توانمند سازنده داخلی منعقد شدد.
دبیر شورای خودکفایی مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: به‌منظور بهره‌مندی از توانمندیهای علمی، تحقیقاتی، کارگاهی و آزمایشگاهی و ظرفیتهای بالفعل و بالقوه برای ایجاد فرصتهای بهبود و توسعه و با توجه به سوابق مثبت اجرایی شرکتهای سازنده‌ داخلی در زمینه ساخت مبدل‌های صفحه‌ای، اجزا و قطعات آن و همچنین پیرو مصوبات شورای خودکفایی مجتمع در سال 94، تفاهم‌‌نامه‌ای جهت شناسایی، تجمیع، یکسان‌سازی و تنوع‌زدایی مبدل‌های صفحه‌ای موجود در پالایشگاه‌های مجتمع با سازنده داخلی منعقد شد .
وی بیان کرد: در بخش قطعات و تجهیزات برقی و ابزار، تفاهم‌ نامه‌ اتصالات ابزار دقیق،‌ شیرهای سوزنی و چند راهه‌های موجود، به امضای مدیران عامل مجتمع و شرکت پارس رگولاتور منعقد شد.
گوجانی تاشاری ادامه داد: به‌دلیل حساسیت زیاد کارتهای الکترونیکی و قطعات ابزار دقیقی، متخصصان مجتمع در کمیته‌ تخصصی برق و ابزاردقیق پس از بررسی‌های لازم و تست‌های میدانی، موفق به ساخت نمونه‌های متعددی از کارتهای الکترونیکی توسط شرکتهای سازنده‌ توانمند داخلی شد که نتایج آن بسیار موفقیت‌آمیز بوده است.
وی بیان کرد: همچنین پیرو مصوبات شورای خودکفایی مجتمع گاز پارس جنوبی، قراردادی برای ساخت کارتهای الکترونیکی مربوط به توربین‌های گازی با سازنده‌ داخلی در محل نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی بین مجتمع گاز پارس جنوبی و شرکت مورد نظر منعقد شد.
مجتمع گاز پارس جنوبی هم اکنون مسئولیت تولید و نگهداری فازهای به بهره برداری رسیده طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی را برعهده دارد.

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3719 دفعه
آخرین ویرایش در یکشنبه 30 خرداد 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.