اخبار

هات تپ لوله گاز

هات تپ معمولاً روی در مجتمع های پالایشگاهی نفت و گاز و روی خطوط لوله ای انجام می شود که بنا به هر دلیلی نیازمند انجام فرایندهای تعمیراتی هستند. هر زمان یک فرایندهای جاری یک مجتمع دچار ایراد شده و یا پاسخگوی نیازهای آینده نمی باشند طبیعی است که انجام یک سری اقدامات اصلاحی برای رفع عیوب یا اجرایی کردن تغییرات مورد نیاز ضروری به نظر برسد. برای مثال وقتی یک خط لوله انتقال کاز نیازمند آن است که یک انشعاب جدید روی آن حاصل شود و به مراکز و واحدهای مسکونی یا صنعتی جدید منتقل شود می بایست در درجه اول روی خطوط موجود یک انشعاب حاصل شود. این کار توسط عملیات هات تپ انجام خواهد پذیرفت.

یا زمانی که در صددیم به منظور کنترل جریان سیال گاز یک خطو لوله صادراتی روی آن ولو یا هر تجهیزات کنترل سیال دیگر نصب کنیم می بایست در درجه اول عملیات هات تپ روی آن پیاده کینم.

این مثال ها و نمونه های آن را می توان به وفور ذکر کرد که همگی بیان گر دامنه وسیع کاربرد عملیات انشعاب گیری داغ روی خطوط لوله است. هات تپ لوله گاز معمولاً در واحدهای پالایشگاهی استخراج گاز، خطوط لوله انتقال بین شهری و نیز خطوط لوله متعلق به شرکت های گاز استان ها که متولی توزیع گاز در سطح استان ها می باشند انجا م می شود. شرکت پیشگام صنعت ابزار تجربه انجام عملیات هات تپ گاز در هر سه دسته واحدهای صنعتی مذکور را داشته است و موفق شده است عملیات های انشعاب گرم در سایزهای مختلف روی انواع خطوط لوله که حاوی سیال گاز بوده اند را با موفقیت به اتمام برساند.

از جمله واحدهایی که سال هاست از خدمات هات تپ لوله گاز شرکت پیشگام صنعت ابزار بهره می برد، شرکت گاز استان تهران می باشد. این شرکت سال هاست که عملیات هات تپ خطوط لوله گاز خود را به صورت انحصاری به شرکت پیشگام صنعت ابزار واگذار کرده و صدها عملیات هات تپ  وانشعاب گرم جدید را با صحت و دقت کامل تحویل گرفته است. اکنون و با گذر حدود 10 سال از آغاز همکاری ها با شرکت گاز استان تهران، هیچ کدام از عملیات های هات تپ لوله گاز انجام شده دچار ایراد نشده اند و همچنان به عملکرد خود به بهترین شکل ممکن ادامه می دهند.

ویژگی های عملیات های هات تپ لوله گاز استان تهران را به لحاظ شاخص های فنی و محیطی  می توان به شرح زیر برشمرد:

§        عملیات ها در اغلب موارد به صورت افقی انجام می شوند.

§        عملیات ها اکثراً در عمق زمین انجام می شوند

§        از این رو عملیات های انشعاب گرم بعد از حفاری انجام می شوند که نکات ایمنی و فنی خاص خود را دارد

§        برای سایزهای انشعاب 2 اینچ بسته به نیاز از ولدولت یا سدل نیپل استفاده می شود

§        برای سایزهای انشعاب 4 اینچ اغلب از اتصال سدل نیپل استفاده می شود

§        برای سایزهای 6 اینچ نیز اغلب از سدل نیپل و فط در مواقع خاص از اسپلیت تی استفاده می شود.

§        عملیات های هات تپ لوله گاز این شرکت در اغلب موارد به یکی از سه سایز ذکر شده انجام می شود

§        عملیات های انشعاب گرم زیر نظارت مهندسین و بازرسین فنی و مسئولین ایمنی و بهداشت شرکت گاز انجام می شود

§        عملیات ها در نقاط مختلف تهران و چه بسا در منواحی مسکونی و شهری انجام می شود

§        بنابراین ما دستورالعمل کار در مناطق مسکونی و پر تردد را بخه منظور انجام هات تپ های این واحد صنعتی تهیه و تدوین نموده ایم.


همان طور که از گزاره های فوق بر می آید روال کاری برای انشعاب گیری داغ از خطوط لوله گاز استان تقریباً مشخص می باشد. بدیهی است همکاری های دراز مدت دو واحد صنعتی به مزرور ایشان را نسبت به نیازها، امکانات، شرایط فنی و ایمنی، تأسیسات و سایر موارد آشنا کرده و به مرور میزان تصادمات و تداخلات در کارها کمتر می شود. شرکت پیشگام صنعت ابزار مایل به همکاری های درازمدت به این سبک می باشد و هر واحد صنعتی که دارای عملیات های هات تپ مستمر و مکرر می باشد می تواند از مزایای همکاری درازمدت با ما بهره ببرد. کلیه شرکت های گاز استانی، شرکت های توزیع نفت، شرکت های آب و فاضلاب و مواردی از این قبیل معمولاً نیاز مکرر و مستمر به استفاده از عملیات hot tap دارند. طبیعی است همکاری های دراز مدت با این گونه شرکت ها می تواند مزایای دوجانبه داشته باشد و شرکت پیشگام صنعت ابزار در این خصوص ابزار تمایل کامل دارد.

هات تپ لوله گاز- اجرای عملیات هات تپ- هات تپ


اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3441 دفعه
آخرین ویرایش در سه شنبه 14 شهریور 1396

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.