اخبار

ارائه پیشنهاد فنی میدان نفتی آزادگان جنوبی توسط توتال

رکن الدین جوادی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره تفاهم با توتال فرانسه برای فاز دوم میدان آزادگان جنوبی گفت: مدت زمان تفاهمنامه با توتال 6 ماهه و قرار است پیشنهاد فنی خود را بر اساس مطالعات انجام داده ارائه کند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه توتال قرار نیست در پایان این زمان، پیشنهاد قیمت دهد، اضافه کرد: فقط طرح فنی توسط این شرکت ارائه خواهد شد.
وی به اعلام آمادگی سایر شرکت ها برای مشارکت در توسعه این میدان اشاره کرد و گفت: اگر چند شرکت آماده حضور در این میدان باشند، مناقصه برگزار می شود اما در صورتی که یک شرکت متقاضی این میدان باشد، با آن مذاکره می کنیم.
میدان آزادگان جنوبی، از بزرگترین میدان های نفتی کشور به شمار می رود که با میدان مجنون عراق مشترک است.
پیش از این شرکت سی.ان.پی.سی (CNPC) چین، مسئولیت توسعه فاز نخست این میدان را برعهده داشت که به دلیل تاخیر و ناتوانی در اجرای تعهدات، کنار گذاشته و توسعه این میدان به پیمانکاران ایرانی سپرده شد
توسعه این میدان در دو فاز انجام می شود. در فاز نخست، روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت و در فاز دوم، ٦٠٠ هزار بشکه نفت تولید خواهد شد.

** تمایل بی.پی برای مشارکت در توسعه میدان های نفتی بزرگ ایران
مدیرعامل شرکت ملی نفت درباره مذاکره با بریتیش پترولیوم انگلیس (بی.پی) نیز گفت: این شرکت برخلاف گذشته، محافظه کاری را کنار گذاشته و درصدد گسترش همکاری با ایران است.
معاون وزیر نفت اضافه کرد: حتی بی.پی، تمایل خود برای گشایش دفتر نمایندگی این شرکت در ایران را نیز اعلام کرده و قرار است در فصل تابستان این دفتر راه اندازی شود.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ادامه داد: با بی.پی برای همکاری در توسعه میادین نفتی، طرح های ازدیاد برداشت و پروژه های تحقیقاتی مذاکراتی انجام شده است
وی با بیان اینکه بی.پی تقریبا برای مشارکت در توسعه همه میادین بزرگ ایران اعلام آمادگی کرده و حتی برای حضور در میدان های نفتی غرب کارون نیز بی علاقه نیست، گفت: اما تاکنون درباره توسعه هیچ میدانی با این شرکت به تفاهم نرسیده ایم.
به گزارش ایرنا، بریتیش پترولیوم (بی.پی) در گذشته از شرکای صنعت نفت ایران بوده که قصد دارد با رفع تحریم ها، مناسبات نفتی را از سربگیرد.
بریتیش پترولیوم، شریک ایران در میدان نفتی رهوم در دریای شمال در اروپاست و هر دو طرف، سهم 50 درصدی را از این میدان در اختیار دارند.
پیش از این اعلام شده بود که ایران قصد دارد سهم خود را در این میدان گازی افزایش دهد اما شرکت ملی نفت آن را رد کرد.
همچنین قرار است این شرکت بین المللی که مالک پالایشگاه های متعدد در کشورهای مختلف است، از ایران نفت خام خریداری کند اما هنوز نهایی نشده است.

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 4104 دفعه
آخرین ویرایش در سه شنبه 11 خرداد 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.