اخبار

«او» نه تنها ضامن آهو بلکه ضامن هر زائر و مجاور است؛ آغازی باشیم برای مثل «او» بودن/ مهربانی امام هش

امشب کافی است تنها چشم دل بازکنی تا ببینی چگونه عشق و رأفتش سرتاسر عالم را در آغوش گرفته و نوای عاشقی و دلدادگی به حریم یار را در گوش عالمیان زمزمه می‌کند.

همگان در این شب حزن‌انگیز که عزادار از دست دادن امام مهربانی‌ها، حضرت رضا (ع) هستند، به سوی بارگاهش می‌شتابند تا عرض ارادتی کنند و سلامی، سلامی به خلوص باران رحمت الهی که قلب مرده را زنده می‌کند و روح گناهکار را پاک.

او که شهره رأفت و مهربانی است و هر انسان از ره رسیده‌ای می‌داند که از خوان نعمتش بی‌بهره نخواهد ماند، او که همواره نه تنها ضامن آهو بلکه ضامن و حمایت‌گر هر زائر و مجاوری است که دست نیاز به سوی درگاهش دراز می‌کند.

سال‌ها و قرن‌هاست که حرم مطهر و سراسر عشق نور هشتم، مأمن و ملجا تمام درددیدگان و رنج‌کشیدگانی است که از سراسر این عالم به سویش می‌آیند تا او شنونده دردها و حلال مشکلاتشان باشد زیرا به رأفت و مهربانی‌اش امید دارند.

زمانی که به آستان مقدس رضوی می‌رسی، دست بر سینه می‌گذاری، زمزمه «السلام علیک یا علی‌بن موسی الرضا (ع)» بر لبانت جاری می‌شود و اشک، میهمان چشمانت و آقایمان چه زیبا می‌گوید که به بارگاهم داخل شو ای رهرو رضوی.

زیاد گفته‌اند و شنیده‌ایم از مهربانی حضرت، از ضمانتش، از غریب نوازی‌اش، حال که او خود غریب است و در غربت جاهلیت عصر مأمون در خاک پاک توس جای گرفت.

اما در این شب که همه می‌خواهیم ما باشیم و امام هشتم و مهربانی‌اش، کمی سر بگردان و به گوشه و کنار همین شهر پر از هیاهو، همین شهر رنگارنگ که هر گوشه‌اش قصه‌ای دارد، قصه‌هایی پر غصه که شاید تو بتوانی با پیروی از راه امامت، کلیدی باشی بر قفل مشکلات، مشکلات کسانی که شاید هر روز از کنارشان می‌گذری و با چشمان سر، دغدغه را در سیاهی نگاهشان می‌بینی.

امشب شاید فرصت خوبی باشد برای تأمل، تفکر و آغازی برای مثل «او» بودن، مثل حضرت رضا (ع) بودن، شاید این روزها کمی بیشتر نیاز باشد تا ذره‌ای از مهربانی حضرت را درونت بپرورانی، نگاهت را عمیق‌تر کنی و بشتابی به کمک آنهایی که در همین گوشه و کنار، شاید مجاور خانه‌ات چشم به یاری‌ات دارند و امیدوارند.

می‌گویند خداوند دوست دارد بندگانش وسیله‌ای برای کمک به یکدیگر باشند، امشب و امشب‌ها، تو وسیله‌ای باش برای یاری‌رساندن...

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3454 دفعه
آخرین ویرایش در شنبه 21 آذر 1394

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.