اخبار

معاون وزیر نفت: صادرات نفت خام ایران از مرز ٢ میلیون بشکه در روز گذشت

به گزارش خبرنگار شانا، رکن الدین جوادی ظهر امروز (پنجشنبه، ١٦ اردیبهشت ماه) پس از بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران با بیان این که ما به تعهدهای پیش از تحریم در بخش تولید و صادرات نفت خام دست یافتیم، افزود: مقدار تولید نفت خام ایران به سه میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز رسید که بزودی این رقم به سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز می رسد.

وی با بیان این که میانگین صادرات نفت خام ایران به روزانه دو ملیون و ١٠٠ هزار بشکه در روز رسیده است، به مقدار صادرات میعانات گازی اشاره کرد و گفت: صادرات میعانات گازی پیش از تحریمها روزانه ٢٥٠ هزار بشکه بود که این رقم هم اکنون به ٤٥٠ هزار بشکه در روز رسیده است و امیدواریم با توسعه میدان گازی پارس جنوبی این رقم افزایش یابد.

گرایش ما به هیچ شرکتی نیست

معاون وزیر در پاسخ به سئوالی دراین باره این که نگاه شرکت ملی نفت برای همکاری با شرکتهای خارجی بعد از تحریمها شرکتهای غربی است یا شرقی اظهار کرد: گرایش ما به هیچ شرکتی نیست، گرایش ما به این است که صنعت نفت را با حداکثر ظرفیت توسعه دهیم و باورهای درونی را تقویت کنیم.

جوادی با بیان این که درهای صنعت نفت به روی شرکتهای غربی و آسیایی باز است به شرط آن که شرایط ایران را بپذیرند، تصریح کرد: همانگونه که اطلاع دارید فروش نفت ایران به اروپا پیش از لغو تحریمها قطع شده بود در حالی که پس از تحریمها چند قرارداد فروش و صادرات نفت با شرکتهای اروپایی امضا شده است.

جوادی با اشاره به این که در زمینه سرمایه گذاری نیز هم شرکتهای غربی و هم بخشی از شرکتهای آسیایی در چارچوبهای مورد نظر ما توانایی همکاری با ایران را دارند، تصریح کرد: یادداشت تفاهمهایی که به تازگی برای همکاری امضا شده است هم مربوط به شرکتهای غربی است و هم آسیایی. سهم شرکتهای غربی سه یادداشت تفاهم و سهم شرکتهای آسیایی ٢ یادداشت تفاهم بوده است.

معاون وزیر نفت در این باره که برای شناسایی شرکتهای E&P چه کارهایی انجام شده است نیز با اشاره به این که تا آخر اردیبهشت ماه فرمت این شرکتها مشخص و تا آخر خردادماه ارزیابی آنها به پایان می رسد، اظهار کرد: اسامی این شرکتها تا آخر تیرماه اعلام می شود.

وی در این باره که آیا در مدل جدید قراردادهای نفتی شرکتهای ایرانی در کنار شرکتهای خارجی در بخش اکتشاف حضور خواهند داشت، اظهار کرد: در چارچوب این مدل از قراردادها که در هیئت دولت تصویب شد شرکتهای ایرانی می توانند حضور داشته باشند، اما میزان آن، بستگی به توانایی شرکتهای ایرانی دارد. در این مسیر ما فهرستی انتخاب می کنیم و اگر شرکتی خارج از این فهرست باشد، آمادگی داریم آن شرکت را ارزیابی کنیم.


اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 4479 دفعه
آخرین ویرایش در پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.