اخبار

انواع انشعاب‌ها در اجرای عملیات هات‌تپ

بسته به نوع کاربرد و جانمایی انشعاب جدید روی خط لوله، نوع انشعاب‌گیری گرم هات‌تپ خطوط لوله متفاوت می‌شود. انتخاب نوع انشعاب‌گیری معمولاً با کارفرماست. کارفرما خود نقطه‌ی انجام عملیات، زاویه‌ی انشعاب و سایز آن را اعلام می‌دارد ولی گاهی اوقات ممکن است کارفرما در این زمینه نیاز به مشاوره‌ی پیمانکار داشته باشد. چه بسار محصول این مشاوره، نتیجه‌ای متفاوت از نیت اولیه‌ی کارفرما داشته باشد. علاوه بر این، ممکن است محل انجام انشعاب گرم هات‌تپ چنان فضای محدودی باشد که امکان انتخاب و تصمیم‌گیری در خصوص آن وجود نداشته باشد.

در این پیوستار با برشماری اقسام مختلف انشعاب‌گیری هات‌تپ، انواع انشعاب‌های هات‌تپ را بر اساس زاویه ی انشعاب، راستا و جهت انشعاب، و سایر انشعاب‌گیری مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم

1- انشعاب‌های عمودی رو به پایین:

معمول ترین نوع انشعاب‌گیری، انشعاب عمودی از بالا می‌باشد که نسبت به سایر روش‌ها دارای مزایا و معایبی است. در این روش عملیات هات‌تپ از بالا، عمود بر لوله و عمود بر سطح زمین انجام می‌گیرد. از آن‌جا که دستگاه‌هات‌تپ از بالا به ولو نصب می‌شود و پیشروی شفت بسوی سطح زمین است، تسلط پرسنل بر دستگاه هات‌تپ و کل پروسه‌ی عملیاتی نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است. از سوی دیگر نصب و جوشکاری اسپلیت تی روی لوله نیز راحت‌تر است، چرا که پدی که نیپل، فلنج و ولو بر روی آن متصل است روی سر بالایی لوله قرار دارد و این امرکل فرایند را تسهیل می‌کند. امکان حمل و نقل اتصالات و دستگاه هات‌تپ قبل و بعد از اجرای عملیات، و نیز نصب دستگاه روی ولو نیز راحت‌تر از سایر روش‌هاست.

از سوی دیگر حین فرایند برش، و خصوصاً از زمان پایان فرایند برش تا پس‌روی شفت و خارج کردن دستگاه هات‌تپ از مجموعه احتمال افتادن کوپن بریده شده درون لوله بیشتر از سایر حالات است و این، تکمیل فرایند برش را با حساسیت‌ها و دشواری هایی روبرو خواهد کرد. در این خصوص، پرسنل انجام عملیات هات‌تپ باید آموزش‌ها و تجارب لازم در خصوص جانشانی دقیق پین مته راهنما، و سرعت پیش‌روی و عقب‌گرد شفت هات‌تپ را داشته باشند. 

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 2157 دفعه
آخرین ویرایش در پنجشنبه 10 تیر 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.