اخبار

متغیرهای ایمنی کار گرم هات تپ

انشعاب گرم هات تپ نظیر هر کار گرم دیگر دو نوع ماده شیمیایی را درگیر در کار خود دارد؛ اولی مواد قابل اشتغال و احتراق و دیگری اکسیژن. تصادم این دو در هر شرایطی اشتعال ایجاد خواهد کرد و از آن‌جا که کار گرم هات تپ مستعد درگیری مستمر این دو است هر لحظه امکان بروز اشتعال یا انفجار در آن وجود دارد. علاوه بر این مواد شیمیایی احتمالی در محیط انجام کار که از سایر ایستگاه‌های کاری مجتمع صنعتی متصاعد می‌شوند نیز می‌توانند با این ترکیب درگیر شده و احتمال بروز خطر را افزایش دهند. بنابراین تیم هات تپ کار باید ملاحظه‌ی این نکته‌ را تمام و کمال داشته باشند و نه تنها از بروز این گونه خطرات ممانعت کنند، بلکه حتی‌الامکان احتمال درگیری این مواد با یکدیگر را نیز به صفر برسانند. در این راستا می‌توان به قدم‌های زیر به عنوان راهکارهای اجتناب از بروز خطر انفجار حین هات تپ اشاره کرد:

-         ابتدا باید این سؤال مطرح شود که آیا انجام کار گرم ضرورت دارد؟ تا جای ممکن اگر بدیلی برای هات تپ وجود دارد، باید از آن استفاده نمود. تیم امکان‌سنجی عملیات هات تپ باید با صداقت  وبدون لحاظ منافع راهکارهای جایگزین را در صورت امکان بررسی و در صورت توجیه فنی با کارفرما در میان بگذارند. همچنین در صورتی که محل انجام هات تپ به لحاظ ایمنی دارای مشکل می‌باشد، باید بهترین و ایمن‌ترین مکان برای انجام عملیات انتخاب و جهت تأیید به کارفرما ارائه شود.

-         شناسایی خطرات بالقوه و اتخاذ اقدامات احتیاطی اولیه و پیش از عملیات جهت رفع خطرات آن‌ها. باید محل انجام کار بلحاظ فاکتورهای ایمنی بدقت مورد بازرسی قرار گیرد و تمامی عوامل خطرآفرین آن شناسایی شود. بعلاوه در طول کار ممکن است بخاطر تصاعد مواد و گازهای شیمیایی جدید، یا بروز هر گونه رخدادی شرایط کار تغییر کند. از این رو تیم هات تپ متغیرهای محیطی را باید تا اتمام کار بصورت مستمر رصد کند و در صورت تغییر شرایط راهکاراهی جدیدی اتخاذ کند.

-         در صورتی که کار در مجاورت تانکر یا مخازن حاوی مواد قابل اشتعال انجام می‌شود، حین عملیات باید هر گونه ارتباط میان محل کار و محل قرارگیری مخازن از میان برود. حتی الامکان حتی پیش از انجام عملیات هات تپ ترجیح بر آن است که تانکرها و مخازن از سیال مذکور تخلیه شوند اما در صورتی که این امر امکان پذیر نباشد احتمال تصاعد مواد مخارن به محل کار هات تپ باید منع شود.

-         در طول فرایند هات تپ سایر واحدهایی که در مجاورت محل هات تپ قرار دارند حتی‌الامکان از انجام هر گونه کار گرم، یا هر فعالیتی که ممکن است باعث تصاعد گازها و مواد شیمیایی قابل احتراق شود اجتناب کنند.

-         وجود تسهیلات در برقراری سریع و مستمر میان اپراتورها و مجریان هات تپ از یک سو، و واحدهایی  که وظیفه‌ی ایمنی کار را دارند، نظیر تیم ایمنی و بهداشت کارفرما و آتش‌نشانی جزو الزامات کار است. استفاده از بی‌سیم یا هر گونه وسیله‌ی ارتباطی ایمن در این مورد توصیه می‌شود. چه‌بسا یک ایراد فنی بروز دهد که ظرف مدت زمان کوتاه انفجار یا هر نوع خطر مخرب دیگر ایجاد خواهد کرد. ارتباط مستقیم هات تپ کاران با واحدهای ایمنی کارفرما در این خصوص بسیار راهگشا خواهد بود.

ایمنی در کار گرم اصلی‌ترین فاکتور محسوب می‌شود و تا زمانی که تمامی مؤلفه‌های آن شناسایی و راهکارهای رفع خطرات ایمنی اتخاذ نشده‌اند انجام کار هات تپ هیچ توجیهی نخواهد داشت. در این راستا، وظیفه‌ی کارفرما نیز هست که با بازرسی و پایش وضعیت ایمنی محیطی و ارائه اطلاعات دقیق به مجری هات تپ در خصوص مواد شیمیایی متصاعد در محیط کار و سایر موارد، همکاری کامل با او داشته باشد. 


اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 2395 دفعه
آخرین ویرایش در شنبه 3 مهره 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.