اخبار

اقدامات احتیاطی حین نصب دستگاه هات‌تپ روی اتصالات

در صورت آشنایی با مراحل انجام عملیات هات‌تپ، ناگفته پیداست که با نصب اتصال اسپلیت تی روی لوله عملاً فاز جوشکاری در فرایند هات‌تپ به اتمام رسیده و بعد از آن نوبت به بستن ولو روی اسپلیت‌تی و متعاقباً نصب دستگاه هات‌تپ روی ولو می‌باشد.

بنابراین پس از حصول اطمینان از ایمنی و کارآیی فنی اتصالات جوش‌کاری شده، دستگاه هات‌تپ روی ولو نصب خواهد شد. اما باید دقت داشت که این مرحله نیز همچون سایر فرایندهای پیشین الزامات و استانداردهایی را در بر می‌گیرد که رعایت‌شان جزو الزامات کار گرم می‌باشد. بدون شک فرایند نصب و اجرای عملیات هات‌تپ باید توسط پرسنل کارامد و مسلط به کار صورت گیرد. وی باید آشنایی کامل با اجزاء دستگاه و عملکردهای آن‌ها داشته باشد. حال حین نصب دستگاه هات‌تپ و پیش از اجرای عملیات هات‌تپ، رجوع به دستورالعمل‌های تدوین شده توسط سازنده دستگاه، و نیز توجه به نکات زیر اساسی است:

آ) پیش از نصب دستگاه هات‌تپ اطمینان حاصل شود که ولو به کار رفته، قابلیت تحمل دما و فشار سیال را داشته باشد. همچنین ولو باید حین انجام عملیات هات‌تپ نیز فشارهای جانبی را تحمل کند.

ب) حین نصب، ولو باید هم مرکز با فلنج باشد. به این معنا که پس از پیچ و مهره کردن ولو روی فلنج اسپلیت‌تی مرکز ولو با مرکز فلنج باید در امتداد هم باشند. در غیر این صورت حین انجام عملیات با مشکل دچار خواهیم شد.

پ) مرکز کاتر دستگاه هات‌تپ نیز باید در امتداد مرکز اتصالات مذکور باشد. در صورتی که چنین تقارن و تناسبی وجود نداشته باشد ممکن است دچار ایراداتی آشکار نظیر گیر کردن کاتر به دیواره‌ی ولو یا اسپلیت‌تی باشیم و پیشروی کاتر دستگاه هات‌تپ مقدور نشود.  

پ) دستگاه هات‌تپ خود شامل اجزاء متعددی است و عملکرد نادرست هر یک ممکن است به بروز ایرادات فنی یا خطرات ایمنی در حین کار منجر شود. از این‌رو تمامی اقدامات احتیاطی لازم در خصوص تمامی اجزای دستگاه تدوین شده باشد. ارائه‌ی یک برنامه‌ی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه برای دستگاه هات‌تپ یکی از بهترین راهکارها برای اجتناب از بروز چنین مشکلاتی است.

ت) پیش از انجام عملیات انشعاب گرم با دقت مسافت پیشروی کاتر را محاسبه کنید تا مطمئن شوید که انشعاب گیری با وجود مجدودیت‌های مسافتی به صورت کامل انجام می‌شود، و اینکه برش را پیش از آن‌که کاتر یا مته راهنما با جداره‌ی روبروی لوله یا تجهیز تماس حاصل کند متوقف کنید.

ث) محاسبات در خصوص میزان لازم برای عقب‌نشینی کاتر دستگاه هات‌تپ پس از اتمام فرایند برش نیز باید در نظر گرفته شده باشد. از آن‌جا که حین عملیات نمی‌توان بر هیچ یک از مراحل انجام کار نظارت چشمی داشت، باید محاسبات لازم در خصوص میزان عقب‌نشینی کامل کاتر از ولو صورت گرفته شده باشد تا  از درگیر شدن کوپن بریده شده با ولو اجتناب شود. در غیر این صورت ولو بسته نخواهد شد. 

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 1882 دفعه
آخرین ویرایش در یکشنبه 30 خرداد 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.