اخبار

شرایط استفاده از هات تپ

عملیات هات تپ دارای شرایط و اقتضائات خاص خودش است و هرگز نمی توان تحت هر شرایطی هات تپ را بهترین راهکار برای انجام انشعاب گیری روی خطوط لوله برشمرد. زمانی می توان گفت هات تپ روشی مؤثر و مفید برای انشعاب گیری محسوب می شود که حداقل شرایط زیر حکمفرما باشد:

-        اول توجیه فنی عملیات هات تپ است. این روش انشعاب گیری زمانی مثمر ثمر است که به لحاظ فنی دارای توجیه باشد و نسبت به دیگر روش های انشعاب گیری از خطوط لوله شرایط و مقتضیات فنی بهتری داشته باشد. برای مثال در زمانی که شاخص های فنی به ما اجازه می دهند که بدون بروز هیچ گونه ایراد در روال کاری مجتمع روش های سنتی انشعاب گیری را مورد استفاده قرار دهیم، دیگر دلیلی برای استفاده از روش هات تپ و تکنولوژی آن نخواهد بود. هات تپ دارای این امتیاز فنی در مقایسه با روش های سنتی است که بدون نیاز به توقف جریان انجام پذیر است، حال و در شرایطی که خط لوله در موقعیتی حساس قرار ندارد و توقف آن مانع فعالیت های جاری مجموعه نمی شود دیگر نیازی به پذیرش هات تپ و ما به ازای آن نخواهد بود.

-        نکته دوم در توجیه ایمنی عملیات انشعاب گیری است. هات تپ زمانی مفید است که در مقایسه با روش های جایگزین دارای ضریب ایمنی و اطمینان بیشتری باشد و انجام آن مخاطرات جدی را متوجه نیروی کار فعال در مجتمع نسازد. اگر در شرایطی استقاده از روش هات تپ باعث افزایش ضریب ریسک عملیات انشعاب گیری می شود بدیهی است که باید از انتخاب آن صرفنظر کرد و به سراغ روش های جایگزین رفت. برای مثال در انشعاب گیری روی خطوط لوله پرفشار حاوی سیالات بسیار خطرناک و کشنده، بدیهی است که تخلیه خط و استفاده از روش سنتی برای انشعاب گیری بسیار مطمئن تر خواهد بود مگر آن که مجری هات تپ به صورت مدون و با داده های مهندسی معتبر و قابل استناد، روش ها و شرایط خود برای پیشگیری از بروز کوچک ترین حادثه را تضمین داده باشد تا بتوان از این تکنولوژی برای انشعاب گیری از لوله استفاده کرد. در غیر این صورت پذیرش هزینه ها و زمان تلف شده ناشی از روش های سنتی انشعاب گیری بدون شک قابل توجیه تر خواهد بود.

-        در نهایت توجیه اقتصادی عملیات هات تپ در مقایسه با دیگر روش هاست. باید توجه داشت که از طریق فن آوری هات تپ در هدر رفت زمان و  هزینه و نیروی انسانی صرفه جویی مشهودی صورت خواهد گرفت. اما اگر شرایط به گونه ای دیگر رقم بخورد و هات تپ خود بار اقتصادی بیشتری را در مقایسه با روش های سنتی تحمیل کند، دیگر استفاده از این روش فاقد هر گونه توجیهی خواهد بود و دلیلی وجود ندارد که به سراغ آن برویم.

 

با نظر داشت شرایط بالا، و در صورت توجیه پذیر بودن عملیات هات تپ، می توان شرابطی را که این فرایند می تواند مورد بهره گیری قرار گیرد را به شرح زیر برشمرد:

- تعمیرات بخشی از لوله کشی به خاطر خرابی

- گرفتن انشعاب به خاطرطرح ها توسعه و یا سرویس رسانی به مصرف کنندگان جدید

- اتصالات و نصب شیرآلات به خاطر بروزرسانی سیستم فرآیند جدید

- تغییر مسیر بخشی از لوله کشی به منظور باز شدن مسیر برای خطوط لوله کشی جدید

 

بنابراین اجرای هات تپ در درجه اول مستلزم انجام مطالعات امکان سنجی و طرح های توجیهی خاص خود است. اول باید توجیه پذیر بودن عملیات انشعاب گرم اثبات شود و بر حسب آن قدم به فازهای بعدی اجرایی گذاشته شود؛ در عیر این صورت، و زمانی که مجری طرح به توجیه ناپذیر بودن آن پی برد بدون شک باید از انجام آن امتناع شود.


اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 3978 دفعه
آخرین ویرایش در یکشنبه 28 تیر 1394

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.