اخبار

ماشینکاری در محل

 ماشینکاری در محل (Field Machining) مجموعه سرویس های پرتابلی را شامل می شود که در محل سایت یا مجتمع و به منظور تعمیر و اصلاح، یا بهبود کارکرد دستگاه ها و تجهیزات خطوط لوله به انجام می رسند. چنانکه می دانیم مجتمع های صنعتی نظیر پالایشگاه های نفت و گاز، و مجتمع های تولید فراورده های پتروشیمی و واحدهای صنعتی از این قبیل دارای فرایندهای سنگین و ویژه هم به لحاظ ماهیت فرایند و هم به لحاظ بازخورد مالی هستند. اهمیت فرایندهای اجرایی این قسم واحدهای صنعتی به اندازه ای است که برنامه ریزان و مدیران شان ترجیح می دهند کوچک ترین زیر فرایندهایی که در پیشبرد امور دخالت دارند بدون کوچک ترین ایراد  به بهترین نحو انجام شوند، چرا که بروز کوچک ترین ایراد در یکی از فرایندهای جزئی میتوان ولو برای ساعاتی کم بخشی از روند اجرایی مجتمع را دچار اختلال کند. و از آنجا که این گونه مجتمع ها دارای بار فنی و مالی بالا بوده و خروجی شان هم به لحاظ فنی و هم اقتصادی قابل توجه است، ترجیح بر آن است که حتی از بروز کوچک ترین وقفه ها حین فرایندها در طول کار ممانعت شود. برای مثال می توان تصور کرد بروز نشتی در یکی از ولوهای بخشی از خطوط لوله مجتمع می تواند چه آثار زیان باری در پیشبرد برنامه ریز تولید چنین مجتمعی بهمراه داشته باشد. ممکن است برای رفع نشتی ولو ساعاتی محدود بخشی از فرایندها تعطیل شود. عوارض منفی چنین ایرادی خود را به صورت مشهود نشان خواهند داد.

بنابراین برنامه ریزی تولید و روندها در این گونه مجتمع ها به گونه ای است که کوچک ترین وقفه ای در فرایندها رخ ندهد. به این منظور و به خاطر کاهش زمان هدر رفت ناشی از بروز وقفه در نتیجه این ایرادات استفاده از خدمات ماشینکاری در محل بهترین راه حل می باشد. در همان مثال بالا فرض کنید ولو دچار نشتی از محل فیس فلنج هایش دچار آسیب شده باشد. در این شرایط یا راه حل تعویض ولو با یک ولو جدید است که دارای اثرات جانبی فنی و سیستمی بر روند کارها دارد و یا خروج ولو، انتقال آن به محل کارگاه های تعمیراتی و انجام تعمیرات روی آن است. این فرایند نه تنها زمان بر می باشد و نیروی انسانی زیادی را صرف خود خواهد کرد، بلکه فرایند جاری خط را نیز دچار خدشه می کند. یا در موردی دیگر فرض کنید به هر دلیلی نیاز به درون تراشی لوله و افزایش قطر داخلی لوله می باشد؛ در این شرایط می بایست لوله مذکور از مجموعه خارج و در محل کارگاه‌های تراشکاری روی دستگاه تراش نصب شود تا درون تراشی لوله روی آن انجام شود.

در مواردی از این نظیر بجای انتقال دستگاه ها و تجهیزات از محل سایت به محل کارگاه های تعمیراتی، می توان از خدمات ماشینکاری در محل بهره برد تا بجای انتقال تجهیزات به محل استقرار دستگاه ها، خود دستگاه ها به محل سایت و مکان نصب تجهیزات منتقل شوند. این دستگاه ها را اصطلاحاً ماشین های پرتابل یا قابل حمل و جابجایی می گویند؛ یعنی ماشین هایی که قابلیت جابجایی و استقرار در محل تجهیزات را دارند. دستگاه های پرتابل روی تجهیزات نصب شده و عملیات تعمیراتی مورد نظر در همان محل و در اسرع وقت انجام می شود. به این ترتیب مزایای زیر عاید برنامه ریزان مجتمع مذکور می شود:

-          کاهش زمان هدر رفت: خارج کردن تجهیزات از محل نصب، انتقال آن ها به کارگاه ها و مراکز تعمیراتی، انجام تعمیرات و انتقال مجدد آن ها به محل نصب در سایت، و سرانجام نصب مجدد آن ها در مکان فرایندی است که در روش های سنتی سپری می شد. چنان که آشکار است گذشته از مدت زمانی که برای تعمیر دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد، سایر فرایندها زمان هدر رفت اضافی بر کار بار می کنند و به این ترتیب مدت ها نیروی انسانی و برنامه ریزان درگیر مراتب اجرایی تعمیر خواهند بود. در چنین شرایطی با استفاده از ماشینکاری در محل و دستگاه های پرتابل، در بخش زیادی از زمان هدر رفت ذکر شده صرفه جویی می شود، چرا که دیگر نیازی به خارج کردن و نصب دستگاه، و انتقال و جابجایی آن نمی باشد.

-          کاهش نیروی انسانی درگیر در فرایند: فرایند تعمیر و اصلاح تجهیزات در محل معمولاً توسط 2 تا 4 نفر اپراتور متخصص و بدون ایجاد تزاحم با سایر فرایندها انجام می شود.

-          کاهش هزینه ها: طبیعتاً صرفه جویی در زمان هدر رفت و نیروی انسانی خود عواملی هستند که به کاهش هزینه ها منتهی می شوند. از سوی دیگر از آن جا که فرایندهای ماشینکاری در محل تزاحمی با سایر فرایندها اجرا نمی کند و خود مستقلا در محل سایت انجام می شود، از این رو  دارای فرایندهای فرعی جانبی نخواهد شد و از این‌رو هزینه‌های جانبی به حداقل میزان خود می رسند.  

شرکت پیشگام صنعت ابزار با ارائه خدمات منحصر به فرد خود در زمینه ماشینکاری در محل می‌تواند برنامه ریزان و مدیران مجتمع‌های صنعتی را در جهت کاهش هزینه های بهبود و یا تعمیر قطعات و تجهیزاتی که باید دائما در حال انجام کار باشند کمک کند. این کار با انجام خدمات در محل کارکرد قطعه و انجام تعمیرات و اصلاحات لازمه در محل یا همان ماشینکاری در محل میسر است. در بسیاری از موارد خدمات ماشینکاری در محل، در مواقع اضطراری و هنگامی رخ می دهد که مجتمع دچار عیوب اضطراری شده است و نیاز به تعمیرات اضطراری دارد. در چنین مواقعی این شرکت از تمامی پتانسیل خود در مواقع نیاز برای تعمیرات اضطراری استفاده می کند. آمادگی ما در زمینه اقدام و واکنش سریع در مقابل رویدادهایی از این نوع قابل اتکا خواهد بود.

تمامی مراحل برنامه ریزی، توقف خط، اصلاحات و تعمیرات و ماشین کاری قطعات معیوب از ابتدا تا انتها توسط شرکت انجام شده و بنابراین صرفه جویی قابل توجهی در زمان حاصل می شود. حین انجام کلیه مراحل کمترین مزاحمتی نسبت به سایر روندها و فرایندهای فنی جاری در واحدهای صنعتی بروز نخواهد یافت و پرسنل پیشگام صنعت ابزار تجربه و دانش، و مهارت کافی در پیشبرد مراحل کار را دارا هستند. تجهیزات و ماشین آلات کارگاهی ما توانایی این شرکت را در انجام تمامی عملیات تعمیراتی و اصلاحی به حد بسیار بالایی رسانده است.

بنابراین شرکت پیشگام صنعت ابزار، دارای تیم فنی و مهندسی و پرسنل متبحر و کارآزموده، و دارای تجهیزات به روز و مدرن که اغلب از شرکت میراژ انگلستان تهیه شده اند، آمادگی کامل دارد که سفارشات مشتریان گرامی را در زمینه خدمات ماشینکاری در محل دریافت و در اسرع وقت برنامه ریزی ها و روال اجرایی رفع نیاز مشتریان را به انجام برسانند. در ادامه برخی از خدمات مورد ارائه توسط شرکت پیشگام صنعت ابزار در زمینه ماشینکاری در محل به شرح زیر اشاره می شوند:

·         درون تراشی لوله (Line Boring): شرکت پیشگام صنعت ابزار دارای دستگاه درون تراشی لوله مجهز و مدرن فراهم شده از شرکت میراژ ماشین انگلستان می باشد که قابل حمل به کلیه نقاط به منظور انجلم عملیات ماشینکاری در محل می باشد. این فن آوری از پرکاربردترین زمینه های ماشینکاری در محل محسوب می شود.

·         دریل کردن و گرده برداری: در این زمینه از خدمات ماشینکاری در محل نیز ما آمادگی دریافت سفارشات و انجام عملیات در اسرع وقت می باشیم.

·         فلنج فیسینگ (Flange Facing): انجام عملیات فلنج فیسینگ از جمله خدمات ماشینکاری در محل ماست. تجارب شرکت پیشگام صنعت ابزار در زمینه عملیات فلنج فیسینگ، این شرکت را به پیمانکاری نام آشنا در کشور و منطقه گردانیده است. انجام عملیات فلنج فیسینگ و تعمیر حدود 120 ولو در فازهای 18 و 19 پارس جنوبی، و همچنین انجام حدود 30 عملات فلنج فیسینگ در ابعاد مختلف روی تاورهای پالایشگاه کلاک، واقع در اقلیم اربیل در کردستان عراق از جمله برجسته ترین تجارب ما در زمینه انجام عملیات فلنج فیسینگ می باشد.

سایر خدمات شرکت پیشگام صنعت ابزار در زمینه ماشینکاری در محل به شرح زیر می‌باشد:

·         فرزکاری (Milling)

·         تراشکاری پرتابل (Portable Turning)

·         سوراخکاری و گرده برداری (Drilling & Tapping)

·         برش و پخ زنی لوله (Pipe Cutting)

 

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 4556 دفعه
آخرین ویرایش در یکشنبه 28 تیر 1394

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.