اخبار

انجام موفقیت آمیز پروژه هات‌تپ پتروشیمی کرمانشاه

پرسنل شرکت پیشگام صنعت ابزار در پروژه اخیر خود در مجتمع پتروشیمی کرمانشاه، موفق شدند عملیات هات‌تپ 12 اینچ روی خط لوله 18 اینچ کلاس 2500 را با موفقیت به پایان رسانند. این عملیات از چند حیث دارای دشواریهای ویژه بود که خوشبختانه با اتخاذ تدابیر فنی و انجام صحیح عملیات هات‌تپ از بروز هر گونه خطای احتمالی ممانعت شد. اصلی ترین عواملی که می‌توانستند باعث بروز مشکل شوند عبارت بودند از:

ضخامت بالای لوله:

اصولاً طولانی شدن فرایند برش لوله که در نتیجه‌ی ضخامت بالای لوله ایجاد می‌شود، هم مقاومت دستگاه هات تپ و اجزای آن، و هم ضریب دقت نیروی کار را به طور طبیعی کاهش می‌دهد. از سوی دیگر با توجه به ضرورت پیوسته بودن فرایند و عدم وقفه بجهت عدم تداخل دمایی، بر مشکلات این گونه عملیات هات تپ می‌افزاید. از این‌رو، انجام موفق چنین پروژه‌ای همت بالای پرسنل را می‌طلبد.

در این پروژه، عملیات هات‌تپ روی لوله به ضخامت 40 میلیمتر صورت گرفت که این ضخامت بالا، پروژه را تبدیل به یکی از عملیات‌های دشوارهات‌تپ شرکت پیشگام صنعت ابزار به لحاظ ضخامت لوله گردانید. اما نهایتا با اتخاذ تدابیر صحیح، عملیات هات‌تپ با موفقیت و بدون بروز ایراد به پایان رسید.

سختی بالای لوله:

با در نظر گرفتن سختی بالای لوله در کنار ضخامت آن، می‌توان پی برد که مشکل دوچندان می‌شود. این عامل بر روند پیشروی کاتر دستگاه هات‌تپ آثار مهمی می‌گذارد. از این رو، اجزا و قطعات کاتر، خصوصاً مته راهنما و الماسه‌های برش باید مطابق با استاندارد و در تناسب با سختی لوله انتخاب گردند تا فشار ناشی از سختی را تحمل کنند.

از سوی دیگر سرعت باردهی و شتاب پیشروی نیز در این موارد حائز اهمیت است. از این رو، پرسنل عملیاتی هات‌تپ باید تجربه و دانش کافی در خصوص روند و میزان فرایند باردهی را داشته باشد.

بنابراین، ترکیبی از پیش‌بینی‌های فنی- مهندسی و مهارت عملیاتی برای انجام موفق عملیات هات‌تپ مورد نیاز است.

عملیات هات‌تپ مجتمع پتروشیمی کرمانشاه، روی لوله استنلس استیل انجام گرفت که بدلیل ویژگی‌های آلیاژی خود فرایند برش هات تپ را با سختی‌هایی مواجه می‌کند. خوشبختانه با انجام پیش‌بینی‌های لازم در خصوص انتخاب الماسه‌های مناسب جهت برش این لوله، عملیات برش هات‌تپ با وجود دشواری‌ها، موفقیت‌آمیز انجام شد و سرانجام کوپن لوله از محل بریده شده استخراج گردید. 

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 2080 دفعه
آخرین ویرایش در پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.