اخبار

مستندات فنی و ایمنی در طراحی و ساخت اسپلیت‌تی- اتصال هات تپ

فرایند ساخت اسپلیت‌تی، مستلزم طراحی‌های فنی و مهندسی و ارائه آن‌ها به مشتری است. سازنده دستگاه اسپلیت‌تی باید تمامی گام‌های ساخت اسپلیت‌تی را به صورت مستند جمع‌آوری کرده و همراه دستگاه به مشتری ارسال کند، در غیر این‌صورت اتصال اسپلیت‌تی فاقد اعتبار فنی خواهد بود. از سوی دیگر نصب اسپلیت‌تی بدون ارائه مستندات مهندسی روی خطوط لوله و انجام عملیات هات‌تپ روی آن، کاملاً با استانداردهای ایمنی و فنی فرایند اجرای عملیات هات‌تپ مغایرت دارد. از این‌رو، سازنده اسلیت‌تی باید گواهی‌های زیر را به خریدار یا نماینده‌ی او ارسال کند:

الف) نقشه‌ی دستگاه در زوایای مختلف که نشان‌گر ابعاد دقیق تمامی اتصالات و ویژگی‌های متریال‌های بکار رفته در اسپلیت‌تی است.

ب) گواهی‌های تست مرتبط به آنالیز شیمیایی و مشخصات فنی متریال‌ها بنا به استانداردها مرتبط. بنابراین صرف درج مشخصات متریال‌ها در نقشه کفایت نمی‌کند و مشخصات فنی دقیق اتصالات باید کاملاً قید شوند.

پ) تست ریپورت و بازرسی رادیوگرافیک و اولتراسونیک، و آزمون ذرات مغناطیسی. استفاده از یکی از این تست‌ها یا ترکیبی از آن‌ها برای حصول اطمینان از الزامات ایمنی و فنی اسپلیت‌تی ضروری می‌باشد. گزارش این تست‌ها باید به خریدار یا کارفرمایی که در صدد است عملیات هات‌تپ را روی اسپلیت‌تی مذکور انجام دهد ضروری است.

ت) گواهی ضمانت مبنی بر این‌که اسپلیت‌تی‌ حداقل ظرف مدت 15 دقیقه حین تست پرفشار قادر به مقاومت است.

ث) تست ریپورت تست‌های حرارتی صورت گرفته شده. اسپلیت‌تی بعد از ساخت برای انجام عملیات حرارتی مورد تنش زدایی قرار می‌گیرد. تست ریپورت‌های این عملیات الزاما باید به مشتری ارسال شود.

حتی در صورت عدم درخواست مشتری، ارائه مستندات فوق الزامی است و سازنده باید خود را ملزم به آماده کردن و ارسال شان به به مشتری گرداند. اجرای عملیات هات‌تپ فرایند خطیری است و بروز هر گونه ایراد در کار، مخاطرات جدی به همراه خواهد داشت. از این‌رو اتصال اسپلیت‌تی تمامی مستندات فوق باید تهیه و به مشتریان ارسال شود. 

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 2950 دفعه
آخرین ویرایش در پنجشنبه 3 تیر 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.