اخبار

نکات مهم در خصوص ایمنی جوشکاری پیش از هات‌تپ

حین عملیات جوشکاری و هات‌تپ، خطرات متعددی وجود دارند که رفع‌شان نیازمند اقدامات احتیاطی ویژه است. البته، بسته به شرایط کار، ارتفاع، فشار لوله، سایز لوله و انشعاب، و در سایر عوامل تأثیرگذار بر عملیات هات‌تپ ممکن است اقتضائات ایمنی تغییر کند. اما در هر صورت برخی اصول کلی در مورد هر نوع عملیات انشعاب‌گیری گرم وجود دارد که رعایت‌شان در تمامی موارد الزامی است. موارد زیر از جمله این اصول می‌باشند:

الف) محافظت از خطراتی نظیر لغزش، تکان خورد یا سقوط پرسنل انجام عملیات هات‌تپ بخاطر درگیر شدن با کابل‌ها، شلنگ‌ها و خطوط لوله. معمولاً ازدحام کابل‌ها و لوله‌ها و شلنگ‌ها در محدوده‌ی انجام انشعاب گرم برای رفت و آمد و تردد نفرات هات‌تپ مزاحمت ایجاد می‌کند و بی‌توجهی بدان‌ها ممکن است باعث ایجاد خطراتی از این دست شود.

ب) استفاده از تجهیزات معمول برای انجام هات‌تپ در محل کار (تجهیزات حفاظتی برای سر، پا، چشم، حفاظت های تنفسی و حرارتی متناسب با نیازهای تأسیساتی محیط کار)

پ) دستورالعمل‌های تدوین شده و تجهیزات لازم برای حفاظت از سقوط، نظیر کمربند ایمنی، اسکافولد بر اساس طراحی‌های مهندسی استاندارد و... . با توجه به مختصات و ومحل لوله‌ها، معمولاً عملیات هات‌تپ در ارتفاع یا شرایط مکانی پیچیده انجام می‌شود.

ت) دستورالعمل‌های جاسازی محل فرار اضطراری و پیاده‌سازی آن‌ها. انشعاب‌گیری گرم خطرات بالقوه‌ی زیادی دارد. در صورت رعایت نکردن فاکتورهای ایمنی، هر لحظه بیم انفجار ناشی از حرارت یا تصادم اتصالات هات‌تپ می‌رود. از این رو برای پرسنل انشعاب گرم همیشه باید محل‌های فرار اضطراری برای ترک سریع محل انجام کار در شرایط خطرناک وجود داشته باشد. باید مسیری سهل‌الوصول برای چنین مواقعی ترتیب شده باشد تا پرنل هات‌تپ بتوانند بلافاصله محل را به امن‌ترین نقطه‌ی ممکن ترک کنند.

ث) حفاظت از خطرات الکتریکی مرتبط با دستگاه‌های جوش یا سیستم‌های روشنایی در محیط (استفاده از باندینگ، گروندینگ، ولتاژ پایین یا GFI ....). اتصالات و دستگاه‌های برقی، خصوصاً ولتاژ بالا جزوی از تجهیزات کار هات‌تپ محسوب می‌شوند. اتخاذ تدابیری برای رفع خطرات بالقوه این ابزارها حین جوشکاری یا انجام عملیات هات‌تپ جزو الزامات ایمنی کار انشعاب داغ محسوب می‌شوند.

ج) محافظت در برابر آسیب به چشم یا صورت در نتیجه برخورد ذرات معلق، فلزات مذاب، مواد شیمیایی مایع، اسیدها یا مایعات سود سوزآور، یا گازها و بخارهای تحریک کننده شیمیایی. براده‌های ناشی از برش هات‌تپ، ضایعات ناشی از جوشکاری، و تراشه‌های ناشی از سنگ‌زنی که همگی جزوی اجتناب‌ناپذر از آماده‌سازی اتصالات پیش از هات‌تپ هستند، بخشی اجتناب‌ناپذیر از عملیات را شامل می‌شوند. باید تدابیری برای رفع خطرات این مواد اتخاذ شود. از سوی دیگر عملیات هات‌تپ معمولا در پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی و... انجام می‌شوند که به اقتضای محیط کار، همواره دارای ذرات شیمیایی معلق در هوا می‌باشند. باید برای دفع مخاطرات این ذرات استانداردهایی موجود باشند.  

اگر مطلب مفید بود به اشتراک بگذارید:

نمایش 2708 دفعه
آخرین ویرایش در سه شنبه 11 خرداد 1395

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایندهای پیچیده و دارای متغیرهای تعیین‌کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیرهای خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند.
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌توجهی به هیچ کدام از آن‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیرهایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌شوند؛ مثل فرایند آماده‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل. این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بندهای عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیرها مواجهیم که بسته به نوع عملیات متغیرند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و... . در مورد دسته اول متغیرها رعایت الزامات و استانداردها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیرها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت‌ها و تداخل‌های آن‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیرها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکارها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیرهای خارجی محسوب می‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه 0 درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیرهای خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه 90 درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر 30، 45، 60 و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیرهای جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتورهای عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیرها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.